HOME

Si ta ndaloni rritjen e barit në mes kockave

Te gjith duam qe kopshti jon te doket sa me bukur e sidomos te mos ket llojet te barit te pa deshiruar ne mes te kockav. Me posht keni disa menyra per te ndaluar kete gjë.

E dim se ka shum produkte natyrore te cilat kushtojn dhe shum her nuk kan pasur dobi,tani mund te perdorni disa metoda efikase pa shpenzuar te holla.

Për të thyer këtë shtresë mbrojtëse ju mund të përgatitni një përzierje të ujit dhe sapunit. Përzieni së bashku dy gota uji dhe disa pika sapuni në një shishe dhe spërkateni barin e padëshiruar, transmeton rtv21.tv. Nëse e bëni këtë përpara se të provoni ndonjë nga teknikat e tjera të përmendura më poshtë, ato do të jenë shumë më efektive.

1. Thajeni Merrni një shishe dhe përzieni së bashku dy gota ujë dhe një lugë gjelle alkooli të pastër (96%) dhe spërkateni barin. Kjo do të bëjë që bimët të thahen.

2. Djegi ato Duke derdhur ujë të valë mbi bimet e padëshiruara, ata do të digjen dhe rrënjët do të vdesin. Sigurohuni që ta përdorni këtë metodë vetëm në një vend pa ndonjë bimë tjetër, sepse uji i nxehtë mund të përhapet dhe të vrasë edhe bimë të tjera.

3. Përdorni acid Ju nuk keni nevojë për të gjitha kimikatet, edhe pse ju mund të përzierni së bashku dy lugë lëng limoni dhe një filxhan uthull të bardhë për të marrë të njëjtin efekt. Spërkateni me këtë përzierje në bimët e padëshiruara me qëllim që t’i vrisni ato. Kjo metodë nuk do të ndikojë në tokë, kështu që ju nuk do të rrezikoni të vrisni bimë dhe lule të tjera.

4. Si gjithmon qe perdoret per shum gjera edhe kesaj here nga Soda Bukes mund te keni rezultate.

Derdhni rreth një lugë çaji sode buke në bimë që dëshironi të hiqni, veçanërisht në rrënjë në pjesën e poshtme. Kjo do të parandalojë çdo bimë të padëshiruar që të rritet në të ardhmen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *