HOME

Si të bëni dhëmbë të bardhë në mënyrë të natyrshme

Të gjithë kanë dëshirë që të kenë dhëmbë të bardhë dhe të mos vizitojnë dentistin.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të ndiqni njërën nga këto receta dhe do të shpëtoni nga pllaka edhe pa gërvishtësin e dentistit.

Këto receta janë të thjeshta, natyrale dhe të lehta për tu bërë. Ju do të pëlqeni mënyrën sesi ndihet goja juaj pasi të keni larë dhëmbët me receta të mrekullueshme.

Pllakë është një grumbullim i keq i baktereve në dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve, shkruan hl-house. Një tepricë e pllakës çon në ndërtimin e shkëmbimeve dhe zgavrat.

Mënyra më e mirë për të parandaluar këtë: furça dhe fije çdo ditë.

Përdorni ndonjë prej këtyre recetave të bëra në shtëpi.

1.Përbërësit:

2 lugë çaji farat e lulediellit
2 lugë lule gëlqereje
½ litër ujë
Shtoni përbërësit në një tas, mbulojeni me ujë dhe sillni në çiban. Më pas, lërini të ziejnë për rreth 30 minuta. Kjo përzierje është e sigurt për t’u përdorur çdo ditë, pas çdo vakti.

2.Përbërësit:

1 ½ lugë gjethe shkurre malore
2 verë të fermentuar me decilitër
Derdhni verën mbi gjethe dhe mbulojeni për 2 orë. Pasi të keni vendosur përzierjen, tendosni atë dhe lani dhëmbët.

3.Përbërësit:

15 gram guackë arre tokësore
ujë
Mbuloni me ujë dhe sillni në një çiban. Pasi përzierja fillon të vlojë, kthejeni numrin në një mjedis të ulët. Lëreni predha të ziejnë për 10 minuta. Fikni nxehtësinë, por lini tiganin në ndezës për vetëm disa minuta. /Lajmi.net/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *